Sevde'nin Günlüğü

Yazmayı seviyorum…

Bu ay ne okusak? Mart ’12

Mart20

Saf ve Düşünceli Romancı/Orhan Pamuk: Yazarın Harvard Üniversitesi’nde verdiği Norton derslerinin bir derlemesi bu kitap. Yaşamımda bu denli zevkle okuduğum kitaplar nadirdir. Orhan Pamuk roman yazma ve okuma zevkinin yanı sıra meslek sırlarını hem okur hem de yazar bakış açıları arasında gide gele aktarıyor okura; öyle ki yazma coşkusunu olduğu kadar okuma coşkusunu da duyumsuyorsunuz okuduğunuz her satırda. Özellikle genç ve -benim gibi- amatör yazarlar için çok sağlam bir roman rehberi ve ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum. Edebiyatı seven ve okuma ya da yazma gibi edebi uğraşlara vakit ayıran herkesin kendini bulabileceği ve mutlaka zevk alacağı bir kitap.

The Crucible-Cadı Kazanı/Arthur Miller: 1692’de Amerika’nın Salem köyünde geçen cadı avını 1950’lerin ABD’sinde Senatör McCarthy önderliğindeki Komünist avına benzeten Arthur Miller, The Crucible adlı oyununda politik alegorinin ötesinde insan doğasının değişmeyen özelliklerini; menfaat ve intikam duygusunu tarihten iki büyük örneği gözler önüne sererek derinlemesine işliyor. İnsanın dış dünyasını medenileştirerek ilerlediği gelişme yolunda iç dünyasından -kirli ve acımasız duygularından- ödün vermediğini ve yüzyıllar boyu insanoğlunun aslında değişmediğini vurucu ve gerçek bir hikayeyle ortaya koyuyor yazar.

”Sözcükler” Dergisi 36.Sayı – Mart – Nisan 2012: Sözcükler’in bu sayısı da bir önceki gibi çok güzel. Bu kez özellikle şiirler ilgimi çekti, oldukça sade fakat anlamlı şiirler var dergide. Mutlaka alın bu sayıyı, özellikle bordo kapağıyla size de bana verdiği gibi ilham verecektir 🙂

  • Roni Margulies/”Pencereden Bakan Kadınlar”
  • Ferruh Tunç/”Turyap Oteli”nde Hatırlama Girişimi-1-2-3

Peki siz neler okudunuz bu ay?

20.03.12

Comments are closed.