Sevde'nin Günlüğü

Yazmayı seviyorum…

”Düşünen” Varlık

Mart30

Yüzyıllar boyu ”O”nu her şeyden üstün tuttuk; ”O akıllı” dedik, ”O düşünür” dedik. Onun hakkında yazdık, onun hakkında çizdik. Onun duygularını ve onun düşüncelerini yaydık yeryüzüne. Peki o ne yaptı? Şımarık bir çocuk gibi yırtıp attı tüm yazılanları, çizilenleri. Nankördü ve hırslıydı. O, düşündü ve zarar verdi. O, düşündü ve savaştı. O düşündü ve öldürdü. Peki biz ne yaptık? Ya onun tarafından öldürüldük; bedenen öldük ya da onun öldürmesine göz yumduk; vicdanen öldük. Onun nankörlüğünden daha büyük bir ihaneti biz kendimize yaptık aslında. Ona inanmaya, onu desteklemeye ve çizdiği yoldan gitmeye devam ettik sessizce, tepkisizce. Tüm düşüncelerimizi bir çırpıda çöpe attık, daha fazla düşünmedik, düşünmeye cesaret edemedik belki de. Bizim yerimize ”o” düşündü ve biz itaat ettik, sustuk sessizlik yemini etmişçesine.

Yüzyıllardır ”o” savaşmaya ve yok etmeye devam ediyor. Bizim sessizlik yeminimiz ise halen sürüyor. Susuyoruz, susacağız da, ta ki bir gün sıra bize gelinceye dek. İşte o gün, suskunluğa alışmış dillerimiz çözülemeyecek belki de. Biz, bugün hür irademizle tuttuğumuz sessizlik yemininin yarın tutsakları olacağız. Söz gümüşse sükut altındır, demişler. Yanlış. Sükut bugüne dek bize hep ölüm getirdi, şimdi sıra ‘söz’de. Ne zaman sükut sonlanır, söz başlar; ancak o zaman ölüm biter, yaşam doğar.

25.03.12

2 Yorum

“”Düşünen” Varlık”

  1. Ağustos 18th, 2012 - 02:01 emre Diyor ki:

    Söz gümüşse sükut altındır elbet. .Şunu bilmeli insan neden sükut etmeli niye susmayı öğrenmeli çünkü sukut demek susmak sessiz kalmak ezdirmek yok olmak ölüme göz yummak yada iki yüzlülük değil yerine ölümü getirecek riski savmak manasındadır. Hani derlerya korkan insan susacağı yerde konuşan konuşacağı yerde susandır.. Manaya bu şekildede bakılabilir Söyleyen değil söyleten söylenilen değil düşündüren sözdür “söz”. Önemli olan sözdeğil sükutu kavrayabilmektir çünkü sükutu kavrayamayan konuşmayı beceremeyendir. Şöyleki sükut sessizliktir.fakat susan insanda çok duyan az konuşandır.Dolayısı ile bu ona konuşmayı öğretir Hz Muhammed s.a.v nin güzel bir sözü vardır önemli olan anlatmak değil karşındakinin anlayışına göre anlatmaktır diye. İşte sükut bunu sağlar. Sükutun kıymetini bilenin sözü gümüş değildir çükü onun sözüne baha biçilemez..

  2. Temmuz 22nd, 2014 - 05:38 sercinho Diyor ki:

    düşünmek bizi diğer canlılardan ayıran en büyük özellikse biz bu özelliği para kazanmak ve bugün ne yesek haricinde ne kadar kullanıyoruz ki ? Bize bu zamana kadar balık tutmayı öğretmeyen büyüklerimiz bugün bizden balık beklemektedir !!!