Sevde'nin Günlüğü

Yazmayı seviyorum…

‘’Çünkü yazmak da bir eylemdir’’

Ekim17

‘’Ben herhangi bir yorum yapacak değilim. Ama yazabilirim. Korkularımı, kaygılarımı, düşlerimi, düşüşlerimi yazdığım gibi bu eylemi de yazabilirim. Çünkü yazmak da bir eylemdir.’’

Ferit Edgü dile getiriyor bu sözleri, 1995 yılında yayımladığı ‘’Yazmak Eylemi’’ adlı kitabında. Önemli bir noktaya parmak basıyor Edgü. Öyle ya, yazmak da bir eylemdir. Hem de en az, sokaklara dökülüp yürüyüşlere, ‘’eylem’’lere katılmak kadar güçlü ve etkilidir. Belki taş yollara şiddetle basan topuklar kadar sert değildir kalemin kağıda savurduğu darbeler ya da klavyenin tuşlarına vuran parmaklar; ancak daha sessiz, fakat sağlam adımlarla yürür yazı. Kalemin tükürdüğü mırıltılar, dudağın fırlattığı çığlıklardan daha çok duyulur bazen. Sessiz bir gürültüdür adeta, kalemin ürettiği; gerektiğinde kulak tırmalamayı bilir. Kalem oynar, yazı devinir, gelişir, geliştirir. Nitekim devinim, eylem demektir. Şayet yazmak bir eylem olmasa, binlerce yazar ne diye yüzyıllar boyunca dirsek çürütmüştür onun uğruna? İnsanlar devinimsizce korkuyu, barbarları ya da Godot’yu beklerken nice Beckett’ler, Coetzee’ler, Atay’lar eyleme geçip yazmamış mıdır olan bitenin anlamsızlığını? Öyleyse eylemi, uzuvların devinimiyle; etkiyi ise somut bir değişimle sınırlamak doğru değildir.

Bir şeyler yazılmalı, kalem daima dillendirmeli zihnin ürettiklerini. Belki biri okur, belki biri düşünür, belki biri uyanır: Yazarın tek tesellisi bu.

24.09.12

3 Yorum

“‘’Çünkü yazmak da bir eylemdir’’”

  1. Ekim 18th, 2012 - 18:43 Babacık Diyor ki:

    Eylemlerinle gurur duyuyorum senin tatlım 🙂

  2. Ekim 18th, 2012 - 19:20 Sevde Diyor ki:

    Teşekkür ederim 🙂 Ben de siz okurlarımla gurur duyuyorum!

  3. Ocak 12th, 2014 - 01:28 100 Yazı… | Java Günlüğüm Diyor ki:

    […] Yazmak güzel bir şey. “Çünkü yazmak da bir eylemdir.” […]